19 października odwiedziło nas Mobilne Laboratorium Przyszłości, czyli jeden z 16 busów kursujących po całej Polsce od września tego roku. Rządowy projekt Laboratoria Przyszłości propaguje ideę edukacji w duchu modelu STEAM, czyli Science (Nauka) – Technologies (Technologia) – Engineering (Inżynieria) – Art (Sztuka) – Mathematics (Matematyka). To różnorodne metody nauki przez doświadczenie (np. majsterkowanie, badanie, eksperymentowanie, testowanie) oraz rozwijanie kreatywności i innowacyjności uczniów.

Naszymi gośćmi byli eksperci od nowoczesnych technologii, którzy w ciekawy sposób opowiadali o sztucznej inteligencji i sieciach neuronowych. Mogliśmy nawet samodzielnie stworzyć żywy model takiej sieci i na własnej skórze poczuć, jak ona działa. Potem przyglądaliśmy się pracy drukarki 3D – to sprzęt, który wzbudza chyba najwięcej emocji. Nie możemy się już doczekać, kiedy samodzielnie będziemy mogli tworzyć własne projekty. Na razie wspólnymi siłami wydrukowaliśmy jaszczurkę składającą się z ruchomych elementów oraz breloczek z napisem „Bachowice” – zawisną na nim klucze od gabloty ze sztandarem.

Łucja Kucia-Supron

www.gov.pl/laboratoria

#LaboratoriaPrzyszłości