W poniedziałkowy poranek, 10 października 2022 r., uczniowie klasy ósmej wzięli udział w „żywej lekcji historii” w Państwowym Muzeum Auschwitz-Birkenau. W projekcie, w którym nasza szkoła brała udział bezpłatnie, oprócz zwiedzenia tego wyjątkowego Miejsca Pamięci, uczniowie uczestniczyli w warsztatach „Historia zapisana w przedmiocie”.

Spacer z przewodniczką po terenie byłego niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz-Birkenau był dla ósmoklasistów doświadczeniem wstrząsającym. Z uwagą, w ciszy i w pełnym skupieniu wsłuchiwali się w opowieść o bestialskim terrorze i nieludzkim cierpieniu, które było codziennością więźniów. W malowniczej scenerii złotej, polskiej jesieni, śledzili losy zwykłych ludzi, skazanych na śmierć tylko za to, że ich pochodzenie, przynależność narodowa i marzenia o wolności nie mieściły się w planach architektów Tysiącletniej Rzeszy Niemieckiej. Ludobójstwo nie pominęło nikogo, najbardziej dotkliwe były opowieści o losach noworodków i dzieci.

Po zwiedzeniu budynków byłego KL Auschwitz I, w tym słynnego bloku 11, udaliśmy się do Brzezinki, gdzie wśród ruin baraków i krematoriów maszerowaliśmy „drogą śmierci”. Następnie ósmoklasiści uczestniczyli w warsztatach w budynku Starego Teatru, gdzie obecnie mieści się siedziba Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście. Pracując w grupach odtwarzali historie ludzi, związane z pojedynczymi eksponatami muzealnymi, niegdyś będącymi własnością więźniów. Poznawali ich życie na podstawie drobnych przedmiotów, które często decydowały o ich przetrwaniu w obozie – medalik, sukienka, termos…

Ten wyjazd nie pozostawił nikogo obojętnym, obrazy i słowa zapadły w pamięć na całe życie. Kolejne pokolenie młodych ludzi zadawało sobie pytanie „jak to możliwe, że to się tutaj działo, że człowiek człowiekowi coś takiego zrobił?”. Obyśmy potrafili wyciągnąć wnioski z tej okrutnej przeszłości, by nigdy nie dopuścić do jej powtórzenia.

Barbara Zbigniewicz