Ta popularna fraza zaczerpnięta z utworu poety Stanisława Jachowicza jak ulał pasuje do wyprawy, na którą wybrała się młodzież z klas ósmych i szóstych. Uczniowie tych klas 31 maja 2022 r. wyruszyli na trzydniową wycieczkę w Beskidy, a dokładnie do Zawoi. Niektórzy powiedzieli by z przekąsem, że to mało atrakcyjne miejsce jak na szkolny wyjazd. Nie bez powodu w tytule niniejszego artykułu znalazła się ta popularna XIX-wieczna paremia, używana przez nas wówczas, gdy chcemy podkreślić, że walory naszego regionu dorównują lub przewyższają inne części Polski, czy nawet zagraniczne. W Beskidach pewnie nasi malkontenci byli, ale czy zdobyli najważniejszy szczyt? Oto jest pytanie…

Głównym celem naszej wycieczki było zdobycie najwyższego szczytu Beskidu Żywieckiego i całych polskich Beskidów - Babiej Góry, która od lat przyciąga rzesze turystów swą wyjątkowością i malowniczością. Z tego właśnie powodu już w XIX wieku nadano górze nazwę „Królowej Beskidów”. Z kolei za sprawą zmiennych warunków pogodowych, jakie panują w jej obrębie zyskała przydomek „Kapryśnicy”. Dlatego też przed wspinaczką szczególnie zwracaliśmy uwagę na aktualne warunki pogodowe. Trzeba zaznaczyć, że szczęście nam sprzyjało.

Całodniowa wędrówka na szczyt zwieńczona została zachwycającymi widokami. Urokliwe tereny Babiogórskiego Parku Narodowego - bogactwo flory z kosodrzewinami i iście alpejskim krajobrazem zapierało dech w piersiach i pozwalało zapomnieć o trudach wspinaczki – bolących nogach i braku kondycji. Aż chce się tutaj przywołać cytat Lori Lansens:

Wspinaczka przemawia do naszego charakteru, ale myślę, że widok do naszych dusz

Miłośnicy gór wiedzą, że w górach można znaleźć wszystko: ruch, odpoczynek, czas na refleksje i długie rozmowy, ponieważ górskie spacery zbliżają do siebie ludzi – o ile tego chcemy. Tutaj przywołam kolejne sentencje, myślę, że dla wielu będą bardzo ważne:

Góry tylko wtedy mają sens, gdy jest w nich człowiek ze swoimi uczuciami, przeżywający klęski i zwycięstwa. I wtedy, gdy coś z tych przeżyć zabiera ze sobą w doliny. (Andrzej Zawada).

 

Lubię góry, ponieważ sprawiają, że czuję się mały. Pomagają mi uporządkować to, co w życiu ważne. (Mark Obmascik)

 

Każdy z powyższych cytatów pozwala spojrzeć nam na własne życie z dystansu. My zdobyliśmy nasz upragniony szczyt, czy coś jeszcze - czas pokaże. Czy może coś straciliśmy? W tym miejscu każdy z nas, uczestników wycieczki, musi sam sobie odpowiedzieć na to pytanie.

Wycieczka trwała trzy dni. W galerii zdjęć każdy znajdzie to, co lubi…

Na koniec jeszcze jedna sentencja – polskiego alpinisty Krzysztofa Wielickiego

W górach musisz wykonać pewien wysiłek bez zapłaty. Jest to mistyka, szukanie czegoś wyjątkowego. Do tego trzeba mieć wyobraźnię i filozofię życiową. Nie każdego na to stać, nie każdemu się chce. Bo w górach nie ma granic, tam się szuka wolności. A samo przebywanie w górach łagodzi, eliminuje agresję. Są elementy rywalizacji ale rywalizacji z wyznaczonym celem, a nie z przeciwnikiem.

 

Janina Jezierska

07.06.2022 r.

https://www.kobieta.pl/artykul/cytaty-o-gorach-wolnosci-wspinaczce

https://www.e-horyzont.pl/blog/krolowa-beskidow-babia-gora