8 września 2022 r. zmarła królowa Elżbieta II. Brytyjska monarchini żyła 96 lat. Była królową nie tylko Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale również 15 innych państw, m.in.: Kanady, Nowej Zelandii, Australii, Grenady, Jamajki i Papui-Nowej Gwinei. Była jedną z najdłużej panujących głów państw na świecie. Zasiadała na brytyjskim tronie od 1952 r.

19 września w Londynie odbył się pogrzeb Elżbiety II. Królowa została pochowana w kaplicy pamięci króla Jerzego VI wraz ze zmarłym (9 kwietnia 2021 r.) mężem - księciem Filipem. W nabożeństwie pogrzebowym wzięło udział około 2000 osób, w tym wiele głów państw. Uroczystość była transmitowana za pomocą środków masowego przekazu.

Królowa Elżbieta II była niesamowitą i bogobojną kobietą, a przede wszystkim silną, inteligentną i kompetentną liderką. Pastor Audrey Andersson, wiceprzewodnicząca Generalnej Konferencji Kościoła Adwentystów powiedziała, że królowa była kobietą, „której życie służby było zakorzenione w jej głębokiej osobistej wierze. Jej poczucie obowiązku wobec Boga i Ojczyzny było źródłem stabilności i nadziei w trudnych czasach, a dla wielu inspiracją. Opłakując jej śmierć, zdajemy sobie sprawę, że jej dziedzictwo pokornej służby będzie kontynuowane w życiu wielu osób, których dotknęła”.

W naszej szkole, z powodu śmierci królowej Elżbiety II, w poszczególnych klasach, zostały przeprowadzone lekcje na języku angielskim. Wspominając Jej Wysokość, uczniów zachwyciły kapelusze królowej, jej psy rasy Corgi, konie oraz stroje i zasady używania torebki.

Z okazji corocznych obchodów Europejskiego Dnia Języków Obcych został ogłoszony konkurs: „Ku pamięci Królowej Elżbiety II”. Uczniowie mieli za zadanie przygotować prace plastyczną obrazującą cechę lub rzecz, którą podziwiali lub lubili w osobie Elżbiety II.

Konkurs spotkał się z wielkim zainteresowaniem wśród uczniów klas od I do VIII. Każdy jego uczestnik otrzyma ocenę cząstkową za aktywny udział. Ponadto, sześcioro z nich otrzyma dodatkowo nagrody - niespodzianki, które zostaną wręczone na najbliższym apelu. Zwycięskie prace są wśród prac wywieszonych na korytarzu.

Serdecznie gratuluję talentów i pomysłowości!

Zapraszam do udziału w kolejnych konkursach!

Marzena Chrapkiewicz