W dniu 31 maja 2022 roku w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach odbył się finał Powiatowego Konkursu Czytelniczego „Wadowickie Potyczki Czytelnicze”, adresowanego do uczniów klas I-III szkół podstawowych. Jego organizatorami byli: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie Filia w Wadowicach i Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bachowicach.

Konkurs został objęty honorowym patronatem: Starosty Wadowickiego Eugeniusza Kurdasa, Burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego i Wójta Gminy Spytkowice Mariusza Krystiana.

W finale Konkursu udział wzięło 54 uczestników reprezentujących 27 szkół z powiatu wadowickiego.

Uroczystej inauguracji Konkursu dokonały: Dyrektor ZSP w Bachowicach - p. Agnieszka Harmata i Kierownik PBW w Krakowie Filii w Wadowicach - p. Elżbieta Wójcicka.

Konkurs „Wadowickie Potyczki Czytelnicze” przebiegał w trzech etapach. Rozpoczął się na początku listopada 2021 roku i trwał do końca maja 2022 roku. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania Organizatorów. Przystąpiło do niego 426 uczniów z 28 szkół, którzy przeczytali łącznie 2185 książek w ciągu siedmiu miesięcy. Poprzez udział w Konkursie uczniowie rozwinęli umiejętności czytelnicze, dobrze się bawili, poznali wiele ciekawych książek, co w przyszłości na pewno im zaowocuje.

W I etapie jego uczestnicy wspólnie z rodzicami czytali wybrane przez siebie książki i rozwiązywali przygotowane do nich testy.

II etap – półfinałowy – odbył się w macierzystych szkołach i miał na celu wyłonienie dwóch najlepszych czytelników, którzy jako drużyna reprezentowali szkołę w finale.

Podczas finału uczestnicy wykazali się znajomością książek Renaty Piątkowskiej pt. „Biuro detektywistyczne Dziurka od klucza” oraz „Biuro Detektywistyczne Dziurka od klucza Główka pracuje!”. Organizatorzy przygotowali dla Uczestników Konkursu dodatkową niespodziankę w postaci spotkania autorskiego z Renatą Piątkowską. Autorka rozbawiła dzieci śmiesznymi opowieściami zaczerpniętymi ze swoich książek i w humorystyczny sposób wskazywała korzyści płynące z czytania.

W czasie wielkiego finału rywalizacja uczestników była bardzo zacięta, a szanse wyrównane, o czym świadczą wysokie wyniki drużyn:

- I miejsce zdobyła drużyna w składzie: Milena PolanekAnna Żmuda z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej im. Jana Kochanowskiego w Brzeźnicy uzyskując maksymalny wynik. Koordynatorami Szkolnymi były panie: Małgorzata Herzyk i Magdalena Malec;

- II miejsce zajęły ex aqueo trzy drużyny:

  • Róża TrąbkaKatarzyna Piwowar ze Szkoły Podstawowej w Skawinkach, pod opieką Koordynatora Szkolnego pani Katarzyny Stankiewicz,

  • Wiktoria DziewińskaJulia Wilk z Zespołu Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej pod opieką Koordynatora Szkolnego pani Ewy Grzyb;

  • Pola DyrczŁukasz Pochopień z Katolickiej Szkoły Podstawowej im. ks. Leona Bemkego na Kopcu w Kleczy Dolnej, pod opieką Koordynatora Szkolnego pani Ewy Hutniczak;

- III miejsce zajęła drużyna w składzie: Jan BabienoAdam Bołbot ze Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Wadowicach, pod opieką Koordynatora Szkolnego pani Anny Pasterak.

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali książki i różne upominki. Ponadto laureaci I miejsca otrzymali bilety wstępu do Energylandii w Zatorze, a laureaci II i III miejsca bilety wstępu do Parku Miniatur w Inwałdzie.

Bardzo dziękujemy wszystkim Uczestnikom Konkursu, Koordynatorom Szkolnym i Rodzicom za zaangażowanie, duży wkład pracy i poświęcony czas.

Realizacja tego przedsięwzięcia nie byłaby możliwa bez pomocy finansowej i rzeczowej sponsorów. Nasze działania wsparli: Starostwo Powiatowe w Wadowicach, Urząd Miejski w Wadowicach, Urząd Gminy w Spytkowicach, Lajkonik Snacks Sp. z o.o. w Skawinie, SMB HYDRO-MAR w Ryczowie, „Astra-Styl” w Bachowicach, Park Miniatur w Inwałdzie, Rodzinny Park Rozrywki „Energylandia” w Zatorze, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Krakowie, Piekarnia „Maja” w Spytkowicach, Grupa „Maspex” Sp. z o.o. w Wadowicach, Księgarnia „Exlibris” w Wadowicach.

Wszystkim sponsorom serdecznie dziękujemy za hojność, otwartość i wielkie serca. Dzięki Państwu wszyscy uczestnicy finału zostali nagrodzeni, co sprawiło im wielką radość.

 

Gratulujemy wszystkim Uczestnikom Konkursu i Koordynatorom Szkolnym.

Życzymy dalszych sukcesów w edukacji i pracy!!!

 

Elżbieta Wójcicka, Alicja Smółka, Joanna Lipowska

z PBW w Krakowie Filia w Wadowicach

Elżbieta Marek z ZSP w Bachowicach

Fotografie: Joanna Dębska