4 czerwca Dzień Wolności PDF Drukuj Email
Środa, 04. Czerwiec 2014 00:00

     W tym roku minęło 25 lat od przełomowych wydarzeń 1989 roku, które zapoczątkowały przemiany ustrojowe w naszym kraju, zaprowadziły demokrację. Pod hasłem „4 czerwca – Dzień Wolności” grupa gimnazjalistów w składzie: Weronika Bartel, Bartłomiej Kurdziel, Agnieszka Maj, Aleksandra Michalec, Julia Przejczowska, Joanna Sieprawska, Klaudia Sieprawska i Wojciech Stasiak, pod opieką Janiny Jezierskiej- Bobak zorganizowała happening szkolny, który miał przypomnieć znaczenie pierwszych, częściowo wolnych wyborów do Sejmu i wolnych wyborów do Senatu 4 czerwca 1989 roku.

     Happening był też podsumowaniem ich działań w projekcie edukacyjnym  „Przełomowy rok 1989 –  co wiemy? Co pamiętamy?”, podczas którego członkowie grupy starali się dowiedzieć, co społeczność szkolna i mieszkańcy Bachowic wiedzą na temat przemian ustrojowych z 1989 roku (szczegóły na stronie:  http://blogiceo.nq.pl/patrzacwprzyszlosc/). 

     W ramach happeningu uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły ubrali się w „kolory wolności”, czyli biało-czerwone stroje. Przedszkolaki przemaszerowały ulicami Bachowic z biało czerwonymi chorągiewkami,  gimnazjaliści sprawdzili swoją wiedzę na temat przemian ustrojowych  oraz umiejętności plastyczne, a uczniowie szkół podstawowych zaprezentowali piosenki z okresu 25 lat wolności. 

     Konkurs wiedzy dla gimnazjalistów został ciekawie przygotowany. Pytania dla zespołów uczniowskich prezentowane były w formie slajdów. Młodzież odpowiadała podnosząc odpowiednie tabliczki z literami odpowiedzi: a, b, c lub d. W tym samym czasie reprezentanci klas pracowali zespołowo nad karykaturami znanych postaci z roku 1989 – efekty były znakomite. Zmagania uczniów ubarwione zostały polskimi piosenkami, które  wykonywali uczniowie klas IV - VI szkoły podstawowej. Najciekawiej zaprezentowali się najmłodsi uczestnicy koncertu – klasa IV. 

     Na nasze zaproszenie odpowiedzieli goście. Swoją obecnością zaszczycili nas: Sekretarz Gminy Spytkowice pani Anna Przejczowska, dyrektor Filii Gminnej Biblioteki Publicznej w Bachowicach pani Małgorzata Dębska, dyrekcja  i pracownicy szkoły.

                                                                                        

                                                                                                                                                                                     Janina Jezierska-Bobak

 

W załączniku do pobrania prezentacja z przeprowadzonego konkursu wiedzy!