GMINNE OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email
sobota, 16 listopada 2019 20:05

11 listopada obchodziliśmy 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Na terenie naszej gminy główne obchody tego święta miały miejsce w Spytkowicach. Społeczność naszej szkoły reprezentowała pani dyrektor Małgorzata Balonek i poczet sztandarowy.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zniczy pod kapliczką upamiętniającą tragiczną śmierć ks. Franciszka Paciorka – wikariusza parafii Spytkowice w okresie II wojny światowej. Został rozstrzelany 5 marca 1943 r. pod ścianą straceń w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu.

Po Mszy św. w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej uczestnicy uroczystości przemaszerowali w takt melodii wygrywanych przez Gminną Orkiestrę Dętą, na plac przy Domu Strażaka. Tam miało miejsce wciągnięcie flagi państwowej na maszt i odegranie „Mazurka Dąbrowskiego”.

Dalsze obchody święta przeniosły się do Wiejskiego Domu Kultury, gdzie miało miejsce uroczyste otwarcie zmodernizowanej sali. Na zakończenie uroczystości odbyła się gala muzyki polskiej pt. „O! Radosna Niepodległości”.

Joanna Dębska

{gallery}Wydarzenia/2019_Dzien_niepodleglosci{/gallery}