„JEST TAKI WRZESIEŃ – PRZERWANY MARSZ” PDF Drukuj Email
Wtorek, 17. Wrzesień 2019 19:24

2 września w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Bachowicach miała miejsce inauguracja roku szkolnego 2019/2020. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele parafialnym. Następnie uczniowie z rodzicami i nauczycielami udali się do budynku szkoły, gdzie uczestniczyli w uroczystym apelu upamiętniającym 80. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Część artystyczną zaprezentowała klasa VIb pod opieką pani Janiny Jezierskiej-Bobak.

Tegoroczna inauguracja była szczególną ze względu na udział naszej szkoły w ogólnopolskiej akcji „Przerwany Marsz” polegającej na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 r. przerwanego, przez fakt wybuchu II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Wtedy to życie „Dzieci Wojny” wiązało się ze strachem oraz śmiercią najbliższych. Akcja była okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Współczesna młodzież oddała szacunek i wdzięczność dla żywego pomnika historii. Szkoła w Bachowicach gościła w tym dniu Panie: Stanisławę Stępień, Stefanię Kajfasz i pana Mieczysława Gnojek, którzy w 1939 r. nie mogli pójść do szkoły z powodu wybuchu II wojny światowej. Szanowni Państwo byli obecni z nami dzięki uprzejmości swoich bliskich i opiekunów, którym jesteśmy wdzięczni za pomoc w przybyciu Gości do naszej szkoły. Dziękujemy Państwu bardzo serdecznie za obecność i wspólne świętowanie. W ten sposób doszło do międzypokoleniowego spotkania, które stało się cennym doświadczeniem dla uczniów.

Ponadto na inauguracji  nowego roku szkolnego uczniowie klas I szkoły podstawowej  pod opieką wychowawczyń pani Lucyny Maślany oraz pani Justyny Kaptur zaprezentowali krótki występ artystyczny. Następnie złożyli ślubowanie, po którym Pani Dyrektor dokonała uroczystego pasowania na uczniów klas pierwszych.

Wszystkim uczniom życzymy by nowy rok szkolny przyniósł wiele sukcesów w nauce oraz satysfakcji w zdobywaniu nowej wiedzy i umiejętności. Powodzenia!

Justyna Kaptur