GMINNE ŚWIĘTOWANIE NIEPODLEGŁOŚCI PDF Drukuj Email
Wtorek, 21. Listopad 2017 17:03

W gminie Spytkowice każdego roku Narodowe Święto Niepodległości ma niezwykle podniosły charakter. Tak też było tym razem, kiedy to gminne obchody 99. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości świętowaliśmy w Bachowicach.

11 listopada 2017 roku o godzinie 10.45 sprzed budynku OSP w Bachowicach wyruszył uroczysty orszak z udziałem pocztów sztandarowych, przedstawicieli organizacji kombatanckich, władz samorządowych, zaproszonych gości, młodzieży szkolnej, mieszkańców wioski i gminy. Uczestnicy przeszli na cmentarz parafialny, gdzie Wójt Gminy Pan Mariusz Krystian, Przewodniczący Rady Gminy Pan Jerzy Piórowski z panią dyrektor Małgorzatą Balonek i uczniami Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem upamiętniającym Poległych za Ojczyznę. O godzinie 11.00  w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa rozpoczęła się Msza święta za Ojczyznę, której przewodniczył ks. proboszcz  Franciszek Jeleśniański. Oprawę muzyczną zapewnił Chór Parafialny z Bachowic. Nasi uczniowie pod opieką pani Joanny Dębskiej przygotowali procesję z darami ołtarza i oprawę liturgiczną.
         Dalsza część obchodów miała miejsce w budynku OSP w Bachowicach. Tam Przewodniczący Rady rozpoczął  Uroczystą Sesję Rady Gminy. W czasie jej trwania nie zabrakło części artystycznej zaprezentowanej przez uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Bachowicach przygotowanej pod opieką pań: Agnieszki Harmaty i Kazimiery Łosiowskiej. Występujący zaprezentowali spektakl „ŻYWI W NASZYCH SERCACH WSKAZUJĄ NAM DROGĘ”. W bardzo wymowny sposób pokazali, jak przebiegały ścieżki życia naszych wyjątkowych Rodaków, czyli księdza Franciszka Gołby, Franciszka Stefczyka i Ojca Rudolfa Warzechy. Młodzi aktorzy pokazali, że patriotą może być każdy i nie trzeba zginąć w imię wolności, by zapisać się w sercach potomnych. Nasi Rodacy pokazali bowiem swoim życiem, że naj­większą sztuką jest dob­rze żyć dla ojczyzny. Krajowi ojczystemu należy służyć – każdy na miarę swoich sił, kompetencji. Ojczyzna przecież to ziemia rodzinna, o którą należy dbać.
             W dalszej części Uroczystej sesji Rady Gminy wręczono nagrody rzeczowe laureatom konkursów przedmiotowych i zwycięzcom zawodów sportowych. Już po raz kolejny zostali nagrodzeni uczniowie, którzy osiągnęli najlepsze wyniki w konkursach na szczeblu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. W czasie spotkania nie zabrakło również przemówień o charakterze patriotycznym.