„Zacną rzeczą jest się uczyć, lecz jeszcze zacniejszą – nauczać”.
Mark Twain
Edukacja odgrywa kluczową rolę w życiu każdego człowieka. To proces, który umożliwia nam zdobywanie wiedzy, umiejętności i doświadczenia – są to składowe kompetencji niezbędnych do osiągnięcia sukcesu i spełniania się w różnych dziedzinach.
Uczenie się przez całe życie jest warunkiem naszego rozwoju, poszerza nasze możliwości i perspektywy. Choćby właśnie z tego powodu obchodzimy święto nazywane oficjalnie Dniem Edukacji Narodowej. Przypada ono 14 października każdego roku, w dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty.
Komisja Edukacji Narodowej była pierwszym w świecie ministerstwem oświaty i o wiele lat wyprzedziła podobne rozwiązania w innych państwach. Powołał ją Sejm Rozbiorowy, który 14 października 1773 roku przyjął opracowany przez Hugona Kołłątaja projekt „Komissyi nad edukacją młodzi szlacheckiej dozór mającej”. Decyzję tę uważa się za jedną z najważniejszych – obok uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja – u schyłku Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podstawowym celem komisji było zreformowanie nauczania, „aby młódź nabyła na wiek dalszy potrzebne światła, które by ją kierowały w życiu prywatnym i w życiu publicznym do zupełnego wykonania, co powinien człowiek, chrześcijanin i obywatel, aby i sobie, i drugim stał się pożytecznym”.
W piątek 11 października 2024 roku uczniowie klas IV i VI, pod opieką wychowawczyń Wiolety Folgi oraz Eweliny Bułki, zaprosili całą społeczność szkolną na uroczystą akademię w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej. Scenariusz przedstawienia utrzymany był w konwencji science-fiction, co pozwoliło nam spojrzeć na nauczanie i wartość edukacji z perspektywy roku 3024. Ważnym elementem uroczystości były też układy taneczne naszych utalentowanych koleżanek z klasy VI oraz brawurowy występ chłopców z klasy IV i VI. Podziwialiśmy też talent wokalny Patrycji Ordy, Aleksandry Kuci i Mai Węglarz. Oprawa muzyczna uroczystości jak zawsze należała do naszego chóru szkolnego pod opieką pań Gabrieli Knapik i Kamili Kozioł-Ćwiertki.
Wśród zaproszonych gości nie mogło zabraknąć emerytowanych nauczycieli i emerytowanych pracowników szkoły. Razem z nami świętowali również Wójt Gminy Spytkowice pan Krzysztof Byrski, Przewodniczący Rady Gminy Spytkowice pan Andrzej Nowotarski oraz Dyrektor Gminnego Zespołu Szkół pani Lucyna Momot-Książek.
Po akademii uczniowie i absolwenci naszej szkoły otrzymali stypendia za osiągnięcia naukowe i artystyczne z rąk pana Krzysztofa Byrskiego oraz pana Andrzeja Nowotarskiego. Gratulujemy naszym uzdolnionym uczniom i ich Rodzicom.
Ewelina Bułka
Zdjęcia: Łucja Kucia-Supron
„Nauczyciel dobrze wie” Smykofonika M. Hernik w wykonaniu Patrycji Ordy:
Taniec w wykonaniu: Weroniki Domagały, Aleksandry Kuci, Mai Węglarz, Mileny Wierdonek i Joanny Wrony:
„Serce nauczyciela” Smykofonika M. Hernik w wykonaniu Aleksandry Kuci i Mai Węglarz:
„Nieugięta” Wicijowski w wykonaniu Jana Balonka. Tańczą: Krzysztof, Wojciech, Jakub, Nikodem, Wiktor i Szymon:
„Sto lat dla nauczycieli” w wykonaniu uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego: