28 lutego uczniowie klas VII oraz VIII pojechali do Teatru „Banialuka” w Bielsku-Białej na spektakl pod tytułem „Ballady i Romanse”. Była to adaptacja utworów Adama Mickiewicza, mistrza polskiego romantyzmu sprzed niemal dwustu lat.

Niektóre ballady są obowiązkowymi lekturami w szkole, więc bez problemu rozpoznaliśmy trzy utwory „Pani Twardowska”, „Lilije” oraz „Świteziankę”. Utwory te pokazują uniwersalne prawdy obecne od wieków w przekonaniach prostego ludu, że świat nie kończy się na rzeczywistości materialnej, że każde zło powinno być ukarane, że nie można się bawić ludzkimi uczuciami. Chociaż treść utworów Mickiewicza jest dla młodzieży trudna, to sugestywna gra aktorów zdecydowanie ułatwiła nam zrozumienie przedstawianych scen. Naszą uwagę zwróciły również pomysłowe dekoracje, np. stół, który służył również jako drzwi lub inne elementy scenografii.

Nasza pierwsza reakcja na propozycję wycieczki była – delikatnie mówiąc – ostrożna, ponieważ „Ballady i romanse” to lektura szkolna i nie wspominamy jej zbyt dobrze. Obawialiśmy się więc, że będzie to nudne przedstawienie i nie przyciągnie naszej uwagi. Okazało się jednak, że spektakl był nawet zabawny i bardzo nas zainteresował.

Klasa VII